Evde Sonda Uygulamaları

Evde Sonda Uygulamaları

Sonda Takma Hizmet İkiye Ayrılır;

 1. İDRAR SONDASI;

Evde sonda takma hizmeti, tedavisi ve bakımı evinde devam eden hastalar için idrar sondasını evde takma ve çıkarma işlemidir.

İdrar sondası, idrarını her hangi bir nedenden dolayı doğal yollardan boşaltamayan hastalarda idrar kesesinin(mesane) içerisine sonda takılarak idrarın dışarıya çıkartılması işlemidir. Takılan sonda hortumundan gelen idrar, takılan idrar torbasına ya da idrar kutusuna(ürofiks) birikir ve sonrasında boşaltılır.

İdrar sondasının iki modeli vardır, slikon sonda ve kauçuk sondadır. Bu iki sonda arasında kalite ve maliyet farkı vardır. Slikon idrar sondası, kauçuk idrar sondasına göre daha uzun süre kullanılabiliyor ve enfeksiyon riski daha düşüktür.

 İdrar sondası takma işlemi; bazı hastalarında tedavisi sürecinde uygulanan, bazen de kronik bakım hastalarında yatağa bağımlılık gerektiren durumlarda uzun süreli kullanım gerektiren mesane boşaltım işlemidir. Bu işlem tıbbi bir müdahale olup hemşireler tarafından uygulanmaktadır. Bu işlem hemşirelik hizmetlerinin girişimsel hizmetleri kapsamında yapılmaktadır.

Evde Sonda Takma İşlemi Nasıl Yapılır?

Evde sonda takılmasına ihtiyaç duyan hastalar için hasta yakınlarının bizlere talepte bulunması gerekir. 

Talep edilen hizmetin evde takip edilen hastanın önceden takılan sondasının değişmesini mi istediği yoksa ilk defa mı sonda takılacak olduğunun bilgisinin verilmesidir. İlk kez sonda takılacak ise neden sondaya ihtiyaç duyulduğunun bilgisi çağrı merkezi yetkilisine verilmelidir.

Özel Kdz Ereğli Sağlık Kabini hemşireleri, gelen evde sonda takma taleplerini karşılamak için uygun tarihte ve saatte randevu verirler.

Verilen tarihte ve saatte mobil hemşirelerimiz hastamızın evlerine geldiklerinde yanlarında müdahale çantası ile gelirler. Bu çanta içerisinde sonda takma işlemi için gerekli tüm steril ve non-steril malzemeler yer almaktadır. (kullanılan ürünlerin tamamı tek kullanımlıktır.

Sonda takma işlemini yapacak olan hemşirelerimiz alanlarında çok deneyimli ve tecrübeli hemşirelerimizdir. Bu işlemi yapmadan önce hasta ve yakınlarının bilgilendirilmesini sağlar. 

Sonrasında hemşire sonda takma işlemine başlar ve işlem yaklaşık 10 – 15 dakika sürmektedir.

2. BESLENME SONDASI;

Özel Kdz Ereğli Sağlık Kabini olarak Nazogastrik sonda (beslenme sondası) takma hizmeti de veriyoruz.

 Nazogastrik Sonda Nedir?

Ağız (oral) yoluyla beslenmesi güçleşen ya da ağız yoluyla hiç beslenemeyen hastalara burundan girilerek mide kadar uzana bir tüp takma işlemidir.

Kullanılacak sondası ölçüsü yaşa, cinsiyete ve uygulama amacına göre değişkenlik gösterir. Çocuk hastalarda 10 – 12Fr, erişkin hastalarda 14 – 16Fr numaralı sonlar kullanılır.

Beslenme sondası takılırken sondayı kayganlaştırmak için steril jel kullanılır.(İşlem ağrısı gerçekleştirilir.)

 Nazogastrik Sonda Takılması İşlemi Sırasıyla Şu Şekilde Yapılır;

Bu işlem sona erdiğinde sondanın mide de olup olmadığını kontrol etmek için hastadan konuşması istenir(tüp soluk borusunda ise hasta zaten konuşamaz)

Sondanın kontrolü sağlandıktan sonra sonda buruna tıbbi band ile sabitlenir ve işlem sonlandırılır.

Nazogastrik sondasının kullanımı hakkında hasta yakınlarına kısa eğitim verilir.